Honda NightHawk-Café Racer 02, motostop liftte ilk adım

Café racer yapmak: söküm

Geçtiğimiz iki günde motosikletimiz Nighthawk’dan Cafe Racer 02’ye doğru ilk adımını attı. Söküm işi gerçekleştirildi.

İlk halimiz aşağıda, motosiklete yeni lastik takmak haricinde hiç bir işlem yapılmamıştı fotoğraftaki halinde.

Café Racer 02-1985 Honda NightHawk-liftte soyulmuş halde, arkadan çekim
Kullanamayacağımız (mesela koltuk gibi) parçaları ayırdık ve söküm işine başlanması ile gidon, depo gibi parçaları da üzerine koyup bir bakmak ve fikir yürütmek aşamasına da geçilmiş oldu.

Söküm esnasında genel kontrol ve mekanik keşif yapıldı. Tahminlerimizden iyi ve sağlam çıktı Honda, not düşelim.

Cafe racer söküm tavsiyeleri

Café racer yapmak söküm işini zorunlu tutacak, bunun için size bir kaç tavsiye:
– “Teknikte zorlama yoktur.” yılların yükünü çekmiş bir makineden bahsediyoruz, ona iyi davranın, kaba kuvvet kullanmayın. Zorlandığınız noktalarda pas çözücü, yağ kullanın.
Servis el kitabını (ingilizcesi: service manual olarak aratın) indirin ve montaj nasıkl yapılmış, nasıl söküm yapılımalı öğrenin.
– Anahtar kolunu uzatma (ucuna boru takıp gücü arttırma) gibi teknikler bir şeyleri kırmak için en geçerli yoldur 🙂

İyi bir ustanın söktüğü eski motosiklet şanslıdır zira söktükçe her parçayla birlikte motorun neler yaşamış olduğu, hangi işlemleri gördüğü ortaya çıkar.

Söktüğünüz her parçayı inceleyin, neleri elden geçirecmeniz gerektiğini, nelerin tamir gerektirdiğini not alın. Yazın çünkü çok parça ve iş olacak, unutursunuz.

Kullanmasanız da, kullanmayacağınızdan emin olsanız da Café racer yapımında söküm yaptıktan sonra hiçbir şeyi atmayın. Neyin ne zaman elinize yapışacağını, neye ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz. Kenarda dursun, size bir zararı yok. Fakat mutlaka projenin bir noktasında o parçalardan sökerek kullanacağınız bir parça bir kısım oluyor; bunu asla unutmayın.

One comment

Comments are closed.